YEDEK PARÇA

Aküler

Akülü sandalyelerde kullanılan kuru tip kurşun asit aküler en yaygın kullanılan akülerdir. Bununla birlikte jel akü diye tabir edilen çeşit de yine çok tercih edilen bir çeşittir. Bu iki çeşitten başka nikel kadmiyum, lityum iyon ve nikel metal hidrat tipinde aküler de mevcuttur. Bu tip aküler akülü sandalyeye adaptasyonu çok pahalı olduğundan pek kullanılmazlar.

Akülü sandalyedeki elektrik sistemi genelde 24V olduğundan, araçta 12V’luk iki adet akü kullanılır aracın gerek duyduğu boyut ve amper değeri çok önemlidir. Aküler genelde aküleri çıkartmadan, kumanda veya beyne  takılan bir soket vasıtasıyla şarj edilebilir.

Murat ticaret olarak; akülü arabanız veya herhangi bir medikal cihazınızın  ihtiyaç duyduğu enerjiyi en iyi şekilde karşılayabilecek volt,amper ve markalı kuru bakım gerektirmeyen sürekli dolup boşalan aküyü temin ederek uygun fiyat ve kaliteyi sizlere sunmaktayız.

 

jel-aku

———————————————————————————————————————————————–

 

Şarj Cihazları

Akünün ömrünün korunmasında önemli bir etken iyi bir şarj aleti kullanmaktır. Bizim işimize yarayan en iyi şarj aleti akü doldukça şarj hızını yavaşlatan ve takılı olduğu sürece sürekli aküyü dolu tutan (akımı başlatıp durduran) şarj aletidir. Şarj aletinin akım/saat (Ah) değeri şarj hızını gösterir. Bunlar 4, 5, 6, 8, 10, 12 gibi değerler olabilir. Mesela 5 Ah bir şarj aleti, tam boş bir 30 Amperlik aküyü yaklaşık 6 saatte doldurur. Bizim kullandığımız şarj cihazları “kesintisiz güç kaynağı” değildir. Sulu değil kuru tip akü şarj etmeye uygun olmalarına dikkat ediniz.

Murat ticaret olarak; akülü arabanız veya herhangi bir medikal cihazınızın  ihtiyaç duyduğu enerjiyi en iyi şekilde karşılayabilecek volt,amper ve markalı şarj cihazını temin ederek uygun fiyat ve kaliteyi sizlere sunmaktayız.

sarj_cihazlari

———————————————————————————————————————————————–

 

Joystick Kumandalar

Joystick kumandalar sürüş tutamağı ve sürücü modülünden oluşur yani kısaca aracın beynidir. Bu iki bölüm tek bir ünite şeklinde olabileceği gibi iki ayrı ünite şeklinde de olabilir. Kumanda akülü aracın tüm elektrik aksamını kontrol eder, motorlara gerekli gücü verir, frenleri açar ve kapatır, akü seviyesini ölçer ve diğer kullanıcı ayarlarının yapılmasını sağlar. Bazı kumandalar, eğer varsa, araç üzerindeki ışıkları, sinyalizasyonu ve ilave elektrik motorlarını da kontrol edebilir.

Kumanda üzerinde akü gösterge ışıkları vardır. Bu sayede akünüzün şarj seviyesini izleyebilirsiniz. Sürüş tutamağı (yani joystik) her yöne hareket eder ve siz ne kadar ittirir/çekerseniz, araca o kadar hız verir.

Murat ticaret olarak; akülü arabanızın marka ve modeline uygun  joystick kumanda tertibatını temin ederek uygun fiyat ve kaliteyi sizlere sunmaktayız.

akulu-araba-beyin

———————————————————————————————————————————————–

 

Motorlar

Motorun gücü Watt (W) cinsinden ölçülür. Motorun vatajı ne kadar yüksekse araç o kadar güçlüdür, engebeleri daha rahat aşar eğimleri rahatlıkla çıkabilir. Ancak yüksek vatajlı motorlar yüksek akım (A) çekebilirler ve dolayısıyla yüksek amperajlı akülere ihtiyaç duyabilirler.Akülü sandalye şanzımanı  güçlü bir motor ile buna bağlı bir dişli kutusundan oluşur. Dişli kutusu motorun dönüş hızını düşürerek tekerleğe aktarır. Motoru hızı, redüksiyon oranı gibi değerler akülü sandalyenin torkunu etkiler. Tork ne kadar fazla ise aracın bir engeli aşma kabiliyeti o kadar fazla olur.Her akülü sandalyenin gücü sandalyenin motor gücü ile doğru orantılıdır.Sandalyenin motoru ve redüktörü (dişli gurubu) zarar gördüğünde veya bakıma ihtiyaç dudugunda hiç vakit kaybetmeden kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Murat ticaret olarak; akülü arabanız veya herhangi bir medikal cihazınızın  ihtiyaç duyduğu gücü sağlıyacak watt ve gerekli ebatlardaki motor ve dişli aksamını orjinal olarak temin ederek uygun fiyat ve kaliteyi sizlere sunmaktayız.

akulu-araba-motor

———————————————————————————————————————————————–

Lastikler Ve Jantlar

Sürücü tekerlekler

Motorların takılı olduğu sürücü tekerleklerdir. Aracın modeline göre bunlar önde, arkada ya da ortada olabilir. Sürücü tekerleklerin lastiklerinin dayanıklı olması beklenir, çünkü kullanım sırasında ileri/geri hareketten, ve sürtünmeden dolayı en çabuk eskiyen parçalar bunlardır.

Özellikle siyah renkli dış mekan lastikleri dayanıklılık bakımından en iyileridir. Otomobil tekerleği ile aynı malzemeden yapıldığından çok uzun yıllar kullanılabilir. Ancak siyah renk iç mekanda yere iz bırakabilir. Dolayısıyla ev içinde kullanılacak akülü sandalyenin tekerlekleri gri renkli bir malzemeden yapılır ki bu malzeme sokakta siyah renkli malzemeye göre daha çabuk aşınır.

Havalı lastik olabileceği gibi dolgu lastiklerde kullanılır. Eskiden dolgu lastikler kalıptan çıkmış, ağır ve sert yapıda olurlardı. Ancak son yıllarda poliüretan köpük teknolojisinin geldiği nokta itibari ile şişme lastiğin içinde sıkılan köpük sayesinde dolgu lastik yapılabilmektedir. Bunun kullanımı daha rahattır çünkü köpüğün sertliği ayarlanabilir ve iyi basınçlı bir şişme tekerlek sertliğinde köpük dolgu lastikler elde edilebilir. Patlama riski olmayan bu lastikler en çok tercih edilen tiptir.

Rulmanı (sarhoş) tekerlekler

Rulmanı (sarhoş) tekerlekler motorun takılı olduğu tekerlekler dışında aracın üzerinde bulunan diğer tekerleklerdir. Bu tekerlekler her yöne dönebilen genelde 20 cm çapında lastiklerdir. Arkadan itiş modellerde rulmanlı tekerlekler önde bulunur. Herhangi bir engele ilk önce bu tekerlekler çarptığından ve süspansiyon açısından bunların şişme olması tercih edilebilir ama patlama riskine karşı köpük dolgu lastik kullanan da çoktur.

Bir de sandalyenin arkaya devrilmesini engellemeye yönelik denge tekerleri vardır. Bunların sandalyeden sökülmesi tehlikelidir. Aracın arkaya devrilmesini engelleyen bir tek bunlar vardır. Denge tekerleri çıkartılabilir olabilir, ancak sürüş esnasında tekrar yerine takıldığından emin olunmalıdır.

Murat ticaret olarak; akülü arabanız veya herhangi bir medikal cihazınızın  ihtiyaç duyduğu ebatlarda (çap,renk,bar) iç ve dış lastik, dolma teker, jant ve sarhoş teker (ön teker,denge tekeri) aksamını orjinal olarak temin ederek uygun fiyat ve kaliteyi sizlere sunmaktayız.

lastik-jant

Call Now Button